Lazer Epilasyonda Kullandığımız Cihazların Avantajları Nelerdir?

Lazer Epilasyonda Kullandığımız Cihazların Avantajları Nelerdir?

Diğer yöntemlerle kıyasla pek çok avantaja sahiptir. Kalıcılığı, yok denecek kadar az acı oluşması, hızla ve büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi üstün özellikleridir.

Cihazın uyguladığı epilasyon ışını kıldaki koyu rengi sağlayan melanin pigmenti tarafından emilerek kıl kökünü yok eder. Epilasyon soğutma sistemi işlem esnasında cildi korur ve acı hissini ortadan kaldırır. 

Medicaderma’da tüm epilasyon uygulamaları son teknolojileri kullanan modern cihazlar ve uzmanların gözetiminde gerçekleşmektedir.

 

KULLANDIĞIMIZ CİHAZIN AVANTAJLARI NELERDİR?

755 nm dalga boyunu içeren bir cihazdır.

Melanin emilimi çok iyidir.

Ciltte lekelenme ihtimali daha azdır.

Dinamik soğutma sistemi ve pulse süresi uzun olanlarda yan etki ihtimali oldukça azdır.

Hızlı cihazdır.

Uzun zamandır kullanılan ve etkinliğini kanıtlanmış bir cihazdır.

Uygulamadan hemen sonra kılların yüzeyden yok olması bir avantajdır.

Bu sebeplerle hastalar tarafından tercih edilen en etkili epilasyon yöntemidir.

 

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

Kadınlara, erkeklere, yetişkinlere ve 12 yaşından büyük gençlere uygulanabilir.
Lazer epilasyon için en uygun cilt tipi, açık tenli olup da kıl rengi koyu olanlardır. Elbette lazer teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte her cilt rengine artık epilasyon uygulamak mümkün, ancak halen beyaz, açık sarı ve açık kırmızı kıl rengini gören lazerler yok. Lazer epilasyon tedavisi ancak kılların olgun olanlarına uygulanabilir, henüz olgunlaşmamış kıl kökleri uygulamadan etkilenmez. Tedavi için kılların anajen (olgun) faza geçmelerinin beklenilmesi ve ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir.

 

YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Lazer ışınının insan üzerinde hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak bazı durumlarda lazer epilasyonunu tavsiye etmiyoruz:

Işığa karşı hassasiyeti olanlar, hiperpigmentasyon (pigment artışı nedeniyle ciltteki herhangi bir bölgenin normalden koyu bir renk alması) ve hipopigmentasyon (melanin pigmentinin yetersiz yapımı sonucunda pigmentasyonun ileri derecede azalması) eğilimi olanlar,

Tetracyclin Nöroleptik veya akne, rozasea tedavisiyle yaşlanmayı önleme amacıyla kullanılan retinoidler gibi ışığa karşı hassaslaştıran ilaçları kullananlar,

Uçuk olarak da bilinen herpes geçiren hastalarda ise hastalığın gerçekleşmiş olduğu bölgeye lazer uygulanmamalıdır.

 

AĞRISI VE BAŞKA RİSKLERİ VAR MIDIR?

Alexandrite ve Nd-YAG sistemli lazer cihazlarında aktif soğutuculu ucu sayesinde uygulama sırasındaki acı ve rahatsızlığı minimuma indirgenmiştir. Işın verildiğinde bazı hastalar, hafif bir batma ya da yanma hissi duyduklarını söylerler. Lokal anesteziye ihtiyaç yoktur. Lazer sonrasında 10-15 dakika ile en fazla 1 saat arasında süren kıl folliküllerin çevresinde erythem (ödem) olabilir.

 

TEDAVİ ÖNCESİNDE VE SÜRECİNDE NELER YAPILMALIDIR?

Lazer tedavisine başlamadan önce kılların 4 hafta süre ile ne ağda, ne de cımbız ile alınmamış olması gerekmektedir. Lazer ışını da kıl köküne ulaşmayı hedeflediği için, epilasyon tedavisi sürecinde kılın köküne ulaşmayı hedefleyen bu gibi yöntemlere başvurmamak gerekir.

Lazer Epilasyonda Kullandığımız Cihazların Avantajları Nelerdir?